Stowarzyszenie Kibiców Nysy Zgorzelec - strona nieoficjalna

Historia

Klub powstał w 1972 roku jako Międzyzakładowy Klub Sportowy Nysa Zgorzelec. W latach 1972 - 1989 drużyna piłkarska grała w klasie A. W kolejnych latach "Nysa" awansowała do klasy okręgowej, a w sezonie 1993/1994 do klasy międzyokręgowej, później nazwanej IV ligą. Największym sukcesem sportowym jest awans drużyny piłkarskiej Miejskiego Klubu Sportowego Nysa Zgorzelec do III ligi. Sukces ten został odniesiony dokładnie w 30 rocznicę powstania klubu - w roku 2002.

Historię "Nysy Zgorzelec" tworzą tacy ludzie jak: Edward Sikora, Jan Panfil, Stanisław Różyński, Józef Krasowski, Erwin Koronowski, Marek Salachna, Stanisław Pakuła i inni, którym dobro "Nysy" leży na sercu.

Miejski Klub Sportowy to nie tylko piłka nożna. W klubie istniały i odnosiły większe lub mniejsze sukcesy także sekcje:

Piłki nożnej
Szachów
Brydża sportowego
Rekreacyjna

Obecnie I drużyna seniorów "Nysy" Zgorzelec występuje w rozgrywkach ligi okręgowej, lecz przez wiele sezonów Nysa grała w IV lidze. Po jednorocznej przygodzie z III ligą wszyscy marzą o jak najszybszym powrocie do tej klasy rozgrywkowej. Dążąc do realizacji tego marzenia do drużyny wprowadzani są młodzi, zdolni zawodnicy z drużyn młodzieżowych, którzy w przyszłości będą w stanie na stałe wprowadzić zgorzelecki klub do grona III - ligowców. Trenerem drużyny jest Wojtek Szymków. Skład stanowią zawodnicy ze Zgorzelca i okolic. W znacznej części są to zawodnicy od dawna związani z "Nysą Zgorzelec".

Ważną częścią polityki klubu jest szkolenie młodzieży. W "Nysie Zgorzelec" jest 5 grup młodzieżowych, z którymi pracują wykształceni trenerzy - często byli zawodnicy naszego klubu. Poza celem jakim jest wyszkolenie w przyszłości zawodników I drużyny, ważne jest zorganizowanie czasu młodym ludziom i wychowywanie ich przez sport.

Najwieksze sukcesy:

1999/2000 - 15 września 1999r.
3 runda Pucharu Polski (1/32 Pucharu Polski) Nysa Zgorzelec - Śląsk Wrocław 2:6

2001/2002 - IV liga - Awans do III ligi z 1 miejsca

2002/2003 - III liga grupa: 3 (Lubuskie, Dolny Śląsk, Opolskie, Śląsk)

2005/2006 - 9 sierpnia 2005r.
Puchar Polski (1/32 Pucharu Polski) Nysa Zgorzelec - Zagłębie Sosnowiec 1:3